Langkau ke kandungan
ToolMug

Kalkulator SLA dan Masa Aktif

Ketersediaan 99.9% membenarkan masa henti kira-kira 43 minit sebulan; 99.99% hanya kira-kira 4 minit. Tukar SLA kepada masa henti sebenar, kira berapa angka sembilan yang tinggal selepas gangguan bulan ini, atau gabungkan komponen secara siri dan dengan salinan redundan.

Berjalan dalam pelayar anda — apa yang anda masukkan tidak dimuat naik

Masa henti yang dibenarkan 3 angka sembilan

Sehari
1 min 26.4 saat
Seminggu
10 min 4.8 saat
Sebulan
43 min 49.8 saat
Sesuku tahun
2 jam 11 min 29.4 saat
Setahun
8 jam 45 min 57.6 saat

Masa henti mengikut SLA

Ketersediaan (%)SehariSemingguSebulanSetahun
99%14 min 24 saat1 jam 40 min 48 saat7 jam 18 min 18 saat3 hari 15 jam 39 min 36 saat
99.5%7 min 12 saat50 min 24 saat3 jam 39 min 9 saat1 hari 19 jam 49 min 48 saat
99.9%1 min 26.4 saat10 min 4.8 saat43 min 49.8 saat8 jam 45 min 57.6 saat
99.95%43.2 saat5 min 2.4 saat21 min 54.9 saat4 jam 22 min 58.8 saat
99.99%8.6 saat1 min 0.5 saat4 min 23 saat52 min 35.8 saat
99.999%0.9 saat6 saat26.3 saat5 min 15.6 saat

Cara menggunakan

  1. Pilih mod — SLA → masa henti, Masa henti → SLA atau Ketersediaan gabungan.
  2. Masukkan peratusan ketersediaan (atau klik SLA biasa), atau masukkan masa henti dan tempoh.
  3. Untuk ketersediaan gabungan, berikan ketersediaan setiap komponen dan bilangan salinan redundan untuk melihat ketersediaan keseluruhan sistem dan masa henti yang dibenarkan.

Penerangan pilihan

Tempoh
Sebulan ialah 365.25 ÷ 12 hari dan setahun ialah 365.25 hari, seperti yang digunakan oleh kebanyakan kalkulator SLA.
Angka sembilan
99.9% ialah tiga angka sembilan; 99.95% kira-kira 3.3 angka sembilan.
Salinan redundan
Salinan satu komponen yang mana satu sahaja sudah mencukupi, seperti pangkalan data utama dan sandaran. Ketersediaan sistem ialah hasil darab komponen; setiap komponen ialah 1 − (1 − ketersediaan satu salinan)^bilangan salinan.

Masa henti yang dibenarkan mengikut SLA

Bulan menggunakan 365.25 ÷ 12 hari dan tahun 365.25 hari, jadi angka ini sepadan dengan kalkulator:

Ketersediaan Sehari Sebulan Setahun
99% 14 min 24 s 7 j 18 min 18 s 3 h 15 j 39 min 36 s
99.9% 1 min 26.4 s 43 min 49.8 s 8 j 45 min 57.6 s
99.95% 43.2 s 21 min 54.9 s 4 j 22 min 58.8 s
99.99% 8.6 s 4 min 23 s 52 min 35.8 s
99.999% 0.9 s 26.3 s 5 min 15.6 s

Contoh pengiraan

Dalam Masa henti → SLA, masa henti 30 minit dalam sebulan ialah 1 − 30 ÷ 43,830 minit = ketersediaan 99.93%, atau kira-kira 3.2 sembilan. Dalam Ketersediaan gabungan, dua pelayan web berlebihan 99.9% memberikan 1 − 0.001² = 99.9999%. Letakkan secara bersiri dengan satu pangkalan data 99.95% dan darabkan: 99.9999% × 99.95% ≈ 99.95%. Pangkalan data tunggal itu menghadkan keseluruhan sistem.

Soalan lazim

Apakah perbezaan antara 99.9% dan 99.99%?

99.9% membenarkan masa henti kira-kira 8 j 46 min setahun, 99.99% kira-kira 52 minit dan 99.999% hanya kira-kira 5 minit.

Mengapa menambah komponen secara siri menurunkan ketersediaan?

Dalam susunan siri, sebarang satu kegagalan menjatuhkan sistem, jadi ketersediaan didarabkan. Dua komponen 99.9% secara siri memberi kira-kira 99.8%.

Setepat mana pengiraan redundansi?

Ia mengandaikan salinan gagal secara bebas. Bekalan kuasa yang sama, konfigurasi buruk yang sama atau pepijat yang sama boleh menjatuhkan beberapa salinan serentak, jadi ketersediaan sebenar biasanya lebih rendah.

Privasi

Alat ini berjalan sepenuhnya dalam pelayar anda. Fail dan teks anda diproses pada peranti anda dan tidak pernah dimuat naik ke pelayan kami.

Alat berkaitan