Naar de inhoud
ToolMug

Chinese inkomstenbelasting berekenen (IIT)

Bereken je nettoloon op het Chinese vasteland. Vul je maandsalaris, sociale verzekeringen en speciale aanvullende aftrekposten in om de maandelijks ingehouden belasting, je jaarbelasting en de beste manier om je jaarbonus te belasten te zien.

Draait in je browser: niets wat je invoert wordt geüpload

Sociale verzekeringen en woningfonds

Pensioen 1.600,00, zorg 400,00, werkloosheid 100,00, woningfonds 2.400,00

Speciale aanvullende aftrekposten (per maand)

Hypotheekrente en huur kunnen niet samen worden afgetrokken.

Bijvoorbeeld inleg in een particulier pensioen (tot 1.000 per maand) of fiscaal voordelige zorgverzekering.

Speciale aanvullende aftrekposten: 0,00 per maand

Jaarbonus

Nettoloon januari

15.185,00

Maandgemiddelde over het jaar: 14.660,00

Belasting over het jaar

10.080,00

Salaris belast tot maximaal 10%

Netto over het jaar

175.920,00

Per maand

Werkgevers houden belasting in over het cumulatieve inkomen sinds januari, dus het tarief en de belasting kunnen later in het jaar stijgen terwijl het brutoloon gelijk blijft.

MaandVerzekeringenTariefBelastingNetto
Maand 14.500,003%315,0015.185,00
Maand 24.500,003%315,0015.185,00
Maand 34.500,003%315,0015.185,00
Maand 44.500,0010%735,0014.765,00
Maand 54.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 64.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 74.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 84.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 94.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 104.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 114.500,0010%1.050,0014.450,00
Maand 124.500,0010%1.050,0014.450,00
Belastingtarieven
Belastbaar jaarinkomenTariefSnelle aftrek
Tot 36.000,003%0,00
Tot 144.000,0010%2.520,00
Tot 300.000,0020%16.920,00
Tot 420.000,0025%31.920,00
Tot 660.000,0030%52.920,00
Tot 960.000,0035%85.920,00
Boven 960.000,0045%181.920,00

Zo gebruik je het

  1. Vul je brutomaandsalaris in.
  2. Laat de tool de sociale verzekeringen en het woningfonds berekenen op basis van je premiegrondslag, of vul het totaal van je loonstrook zelf in.
  3. Voeg speciale aanvullende aftrekposten toe die je hebt aangevraagd, zoals kinderen, ouders, hypotheekrente of huur.
  4. Vul optioneel je jaarbonus in om de twee belastingmethoden te vergelijken.

Opties uitgelegd

Basisaftrek
5.000 CNY per maand (60.000 per jaar) wordt voor elke ingezeten belastingplichtige van het salaris afgetrokken vóór belasting.
Sociale verzekeringen
De gangbare werknemerspercentages zijn pensioen 8%, zorg 2% en werkloosheid 0,5% van de premiegrondslag, plus een woningfonds van 5–12%. Jouw stad kan dit anders afronden of begrenzen.
Speciale aanvullende aftrekposten
2.000 per maand per kind in het onderwijs en per kind onder de 3 jaar, 3.000 voor het onderhouden van ouders (of tot 1.500 gedeeld met broers/zussen), 1.000 voor hypotheekrente op de eerste woning of 800–1.500 voor huur, en 400 voor hoger onderwijs. Dit zijn de bedragen sinds 2023.
Cumulatieve inhouding
Belasting wordt ingehouden op je cumulatieve inkomen sinds januari volgens de jaarlijkse tarieftabel, waardoor de maandelijkse belasting later in het jaar vaak stijgt, ook als je salaris niet verandert. Het jaartotaal blijft gelijk.

Jaarlijkse tarieftabel en een maandvoorbeeld

Dit zijn de tarieven voor belastingplichtige ingezetenen van het vasteland van China op samengesteld inkomen (de sinds 2019 geldende tabel, zoals deze tool die gebruikt). De belasting is het belastbare bedrag maal het tarief, min de snelle aftrek.

Jaarlijks belastbaar inkomen (CNY) Tarief Snelle aftrek
Tot 36.000 3% 0
36.000 – 144.000 10% 2.520
144.000 – 300.000 20% 16.920
300.000 – 420.000 25% 31.920
420.000 – 660.000 30% 52.920
660.000 – 960.000 35% 85.920
Boven 960.000 45% 181.920

Voorbeeld met een salaris van 20.000 per maand, 2.000 aan sociale verzekeringen en woningfonds, en 1.000 aan speciale aftrekposten. Elke maand komt er 20.000 − 5.000 − 2.000 − 1.000 = 12.000 bij je cumulatieve belastbare inkomen. Tot en met maart blijft dat op of onder 36.000, dus de belasting is 360 per maand. Vanaf april is het hoger dan 36.000 en is het tarief 10%: de cumulatieve belasting is 48.000 × 10% − 2.520 = 2.280, min de 1.080 die al is betaald, dus de belasting van april is 1.200. Voor het jaar is het totaal 11.880 en is het nettosalaris tot en met maart 17.640 per maand en daarna 16.800.

Veelgestelde vragen

Moet mijn jaarbonus apart worden belast?

Apart belasten van de eenmalige jaarbonus is mogelijk tot en met 31 december 2027. Dit is meestal beter als je salaris al voor 10% of meer wordt belast; optellen bij je jaarinkomen is beter als je aftrekposten hoger zijn dan je salaris. De tool vergelijkt beide.

Wat is de 'bonusval'?

Bij aparte belasting wordt het tarief gekozen op basis van bonus ÷ 12, toegepast op de hele bonus. Net boven 36.000 springt de hele bonus van 3% naar 10%, waardoor een bonus van 36.001 je ongeveer 2.309 minder oplevert dan 36.000. Vergelijkbare sprongen bestaan bij elke schijfgrens.

Omvat het de jaarlijkse belastingafrekening?

De getoonde jaarbelasting is gelijk aan wat de afrekening voor salaris alleen zou vaststellen. Overige inkomsten zoals arbeidsvergoeding, royalty's of aftrekposten voor ernstige ziekte zijn niet meegenomen.

Geldt dit ook voor buitenlanders?

De tarieven zijn gelijk voor fiscaal inwoners, maar buitenlandse onderdanen kunnen kiezen voor andere vergoedingen (zoals huisvesting en onderwijstoeslagen voor kinderen) in plaats van speciale aanvullende aftrekposten. Overleg met je werkgever.

Privacy

Deze tool draait volledig in je browser. Je bestanden en tekst worden op je eigen apparaat verwerkt en nooit naar onze servers geüpload.

Gerelateerde tools