Langkau ke kandungan
ToolMug

Kalkulator Cukai Pendapatan Individu China

Kira gaji bersih anda di tanah besar China. Masukkan gaji bulanan, insurans sosial dan potongan tambahan khas untuk melihat cukai yang dipotong setiap bulan, cukai tahunan anda, dan sama ada bonus tahunan lebih baik dicukai berasingan atau bersama gaji.

Berjalan dalam pelayar anda — apa yang anda masukkan tidak dimuat naik

Insurans sosial dan tabung perumahan

Pencen 1,600.00, perubatan 400.00, pengangguran 100.00, tabung perumahan 2,400.00

Potongan tambahan khas (sebulan)

Faedah gadai janji dan sewa tidak boleh dituntut serentak.

Contohnya caruman pencen persendirian (sehingga 1,000 sebulan) atau insurans kesihatan dengan kelebihan cukai.

Potongan tambahan khas: 0.00 sebulan

Bonus tahunan

Gaji bersih, Januari

15,185.00

Purata bulanan sepanjang tahun: 14,660.00

Cukai untuk tahun ini

10,080.00

Gaji dicukai sehingga 10%

Pendapatan bersih setahun

175,920.00

Bulan demi bulan

Majikan memotong cukai berdasarkan pendapatan terkumpul sejak Januari, jadi kadar dan cukai boleh meningkat kemudian dalam tahun walaupun gaji kasar kekal sama.

BulanInsuransKadarCukaiGaji bersih
Bulan 14,500.003%315.0015,185.00
Bulan 24,500.003%315.0015,185.00
Bulan 34,500.003%315.0015,185.00
Bulan 44,500.0010%735.0014,765.00
Bulan 54,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 64,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 74,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 84,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 94,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 104,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 114,500.0010%1,050.0014,450.00
Bulan 124,500.0010%1,050.0014,450.00
Jadual kadar cukai
Pendapatan bercukai tahunanKadarPotongan pantas
Sehingga 36,000.003%0.00
Sehingga 144,000.0010%2,520.00
Sehingga 300,000.0020%16,920.00
Sehingga 420,000.0025%31,920.00
Sehingga 660,000.0030%52,920.00
Sehingga 960,000.0035%85,920.00
Melebihi 960,000.0045%181,920.00

Cara menggunakan

  1. Masukkan gaji bulanan anda sebelum cukai.
  2. Biarkan alat ini mengira insurans sosial dan tabung perumahan daripada asas caruman anda, atau taip jumlah daripada slip gaji anda.
  3. Tambah potongan tambahan khas yang telah anda failkan, seperti anak, ibu bapa, faedah gadai janji atau sewa.
  4. Jika mahu, masukkan bonus tahunan anda untuk membandingkan dua cara ia boleh dicukai.

Penerangan pilihan

Potongan asas
5,000 CNY sebulan (60,000 setahun) ditolak daripada gaji sebelum cukai bagi setiap pembayar cukai pemastautin.
Insurans sosial
Kadar biasa pekerja ialah pencen 8%, perubatan 2% dan pengangguran 0.5% daripada asas caruman, serta tabung perumahan 5–12%. Bandar anda mungkin membundarkan atau mengehadkan jumlah ini secara berbeza.
Potongan tambahan khas
2,000 sebulan bagi setiap anak dalam pendidikan dan setiap anak bawah 3 tahun, 3,000 untuk menyara ibu bapa (atau sehingga 1,500 jika dikongsi dengan adik-beradik), 1,000 untuk faedah gadai janji rumah pertama atau 800–1,500 untuk sewa, dan 400 untuk pendidikan ijazah. Ini jumlah yang terpakai sejak 2023.
Potongan cukai terkumpul
Cukai dipotong berdasarkan pendapatan terkumpul anda sejak Januari mengikut jadual kadar tahunan, jadi cukai bulanan sering meningkat kemudian dalam tahun walaupun gaji anda tidak berubah. Jumlah tahunannya tetap sama.

Jadual kadar tahunan dan contoh bulanan

Ini ialah kadar bagi pembayar cukai pemastautin tanah besar China ke atas pendapatan komprehensif (jadual yang berkuat kuasa sejak 2019, seperti yang digunakan oleh alat ini). Cukai ialah jumlah boleh cukai didarab kadar, tolak potongan pantas.

Pendapatan boleh cukai tahunan (CNY) Kadar Potongan pantas
Sehingga 36,000 3% 0
36,000 – 144,000 10% 2,520
144,000 – 300,000 20% 16,920
300,000 – 420,000 25% 31,920
420,000 – 660,000 30% 52,920
660,000 – 960,000 35% 85,920
Melebihi 960,000 45% 181,920

Contoh dengan gaji 20,000 sebulan, 2,000 insurans sosial dan dana perumahan, dan 1,000 potongan khas. Setiap bulan menambah 20,000 − 5,000 − 2,000 − 1,000 = 12,000 kepada pendapatan boleh cukai terkumpul anda. Sehingga Mac ia kekal pada atau di bawah 36,000, jadi cukainya 360 sebulan. Mulai April ia melebihi 36,000 dan kadarnya 10%: cukai terkumpul ialah 48,000 × 10% − 2,520 = 2,280, tolak 1,080 yang telah dibayar, jadi cukai April ialah 1,200. Bagi setahun jumlahnya 11,880 dan gaji bawa pulang ialah 17,640 sebulan sehingga Mac dan 16,800 selepas itu.

Soalan lazim

Patutkah bonus tahunan saya dicukai berasingan?

Percukaian berasingan bagi bonus tahunan sekali gus boleh dipilih sehingga 31 Disember 2027. Ia biasanya lebih baik apabila gaji anda sudah dicukai pada kadar 10% atau lebih; menambah bonus ke pendapatan tahunan lebih baik apabila potongan anda melebihi gaji. Alat ini membandingkan kedua-duanya.

Apakah "perangkap" bonus?

Jika dicukai berasingan, kadarnya dipilih berdasarkan bonus ÷ 12 dan dikenakan pada keseluruhan bonus. Sedikit melebihi 36,000, kadar untuk seluruh bonus melonjak daripada 3% kepada 10%, jadi bonus 36,001 memberikan anda kira-kira 2,309 kurang daripada bonus 36,000. Julat serupa wujud di setiap sempadan kurungan cukai.

Adakah ia merangkumi penyelesaian cukai tahunan?

Cukai tahunan yang dipaparkan sama dengan jumlah yang akan diselesaikan dalam penyelesaian tahunan bagi gaji sahaja. Pendapatan lain seperti upah perkhidmatan, royalti atau potongan penyakit serius tidak dimasukkan.

Adakah ia terpakai kepada warga asing?

Kadarnya sama bagi pemastautin cukai, tetapi warganegara asing boleh memilih elaun lain (seperti subsidi perumahan dan pendidikan anak) sebagai ganti potongan tambahan khas. Semak dengan majikan anda.

Privasi

Alat ini berjalan sepenuhnya dalam pelayar anda. Fail dan teks anda diproses pada peranti anda dan tidak pernah dimuat naik ke pelayan kami.

Alat berkaitan