Langkau ke kandungan
ToolMug

Kalkulator Pinjaman dan Pinjaman Perumahan

Masukkan jumlah pinjaman, kadar faedah dan tempoh untuk melihat ansuran bulanan, jumlah faedah dan jadual bulan demi bulan. Kedua-dua kaedah bayaran balik yang biasa dibandingkan, jadi anda nampak berapa banyak faedah dijimatkan dengan melunaskan prinsipal lebih cepat.

Berjalan dalam pelayar anda — apa yang anda masukkan tidak dimuat naik

Bayaran yang sama setiap bulan; bayaran awal kebanyakannya faedah.

Bayaran bulanan

1,896.20

Jumlah faedah

382,633.47

Jumlah dibayar

682,633.47

Bandingkan kedua-dua kaedah

Bayaran bulananJumlah faedahJumlah dibayar
Bayaran sama rata1,896.20382,633.47682,633.47
Prinsipal sama rata2,458.33→ 837.85293,312.50593,312.50

Prinsipal sama rata menjimatkan 89,320.97 faedah tetapi bermula 562.13 lebih tinggi sebulan.

Jadual bayaran balik

TempohBayaranPrinsipalFaedahBaki
Tahun 122,754.453,353.1819,401.27296,646.82
Tahun 222,754.453,577.7419,176.70293,069.08
Tahun 322,754.453,817.3518,937.10289,251.73
Tahun 422,754.454,073.0118,681.44285,178.72
Tahun 522,754.454,345.7918,408.66280,832.93
Tahun 622,754.454,636.8318,117.62276,196.10
Tahun 722,754.454,947.3717,807.08271,248.73
Tahun 822,754.455,278.7017,475.75265,970.03
Tahun 922,754.455,632.2317,122.22260,337.81
Tahun 1022,754.456,009.4316,745.02254,328.38
Tahun 1122,754.456,411.8916,342.56247,916.49
Tahun 1222,754.456,841.3115,913.14241,075.18
Tahun 1322,754.457,299.4815,454.97233,775.70
Tahun 1422,754.457,788.3414,966.11225,987.36
Tahun 1522,754.458,309.9414,444.51217,677.42
Tahun 1622,754.458,866.4713,887.98208,810.95
Tahun 1722,754.459,460.2813,294.17199,350.68
Tahun 1822,754.4510,093.8512,660.60189,256.83
Tahun 1922,754.4510,769.8511,984.60178,486.98
Tahun 2022,754.4511,491.1311,263.32166,995.85
Tahun 2122,754.4512,260.7110,493.74154,735.14
Tahun 2222,754.4513,081.839,672.62141,653.30
Tahun 2322,754.4513,957.958,796.50127,695.36
Tahun 2422,754.4514,892.747,861.71112,802.62
Tahun 2522,754.4515,890.136,864.3296,912.49
Tahun 2622,754.4516,954.325,800.1379,958.16
Tahun 2722,754.4518,089.794,664.6661,868.38
Tahun 2822,754.4519,301.293,453.1642,567.08
Tahun 2922,754.4520,593.942,160.5121,973.15
Tahun 3022,754.4521,973.15781.300.00

Cara menggunakan

  1. Masukkan jumlah pinjaman, kadar faedah tahunan dan tempoh dalam tahun.
  2. Pilih Bayaran sama rata atau Prinsipal sama rata.
  3. Baca bayaran bulanan, jumlah faedah dan jumlah dibayar, serta perbandingan kedua-dua kaedah.
  4. Buka jadual bayaran balik mengikut tahun atau mengikut bulan untuk melihat bagaimana setiap bayaran dibahagikan kepada prinsipal dan faedah.

Penerangan pilihan

Bayaran sama rata
Pinjaman perumahan kadar tetap yang standard. Setiap bayaran sama; bayaran awal kebanyakannya faedah dan bayaran kemudian kebanyakannya prinsipal.
Prinsipal sama rata
Setiap bulan membayar balik bahagian prinsipal yang sama ditambah faedah atas baki, jadi bayaran bermula lebih tinggi dan menurun setiap bulan. Jumlah faedah lebih rendah.
Kadar faedah
Kadar tahunan nominal. Kadar bulanan yang digunakan ialah kadar tahunan dibahagi 12, seperti bagi pinjaman perumahan dan pinjaman pengguna standard.

Contoh

Pinjaman Kadar Tempoh Bayaran bulanan Jumlah faedah
300,000 6.5% 30 tahun 1,896.20 382,633
1,000,000 4.9% 30 tahun 5,307.27 910,616

Soalan lazim

Adakah bayaran termasuk cukai dan insurans?

Tidak. Ia hanya meliputi prinsipal dan faedah. Cukai harta, insurans rumah, insurans gadai janji dan yuran adalah tambahan.

Mengapa prinsipal sama rata lebih murah secara keseluruhan?

Anda membayar balik prinsipal lebih cepat pada awalnya, jadi faedah dikenakan ke atas baki yang lebih kecil. Kosnya ialah bayaran yang lebih tinggi pada tahun-tahun pertama.

Sejauh manakah ketepatan jadual ini?

Angka dikira hingga ke sen tanpa pembundaran perantaraan. Pemberi pinjaman anda mungkin membundarkan setiap bayaran dan melaraskan bayaran terakhir, jadi perbezaan kecil beberapa sen adalah perkara biasa.

Privasi

Alat ini berjalan sepenuhnya dalam pelayar anda. Fail dan teks anda diproses pada peranti anda dan tidak pernah dimuat naik ke pelayan kami.

Alat berkaitan